Semestertider v28-33
10 % rabatt allt!
Ange kod "som25" i kassan då vi tar semester v28-33.
Utleveranser sker 1 gång veckan då vi är och badar vid bra väder :)
Goda sommarhälsningar från oss på Ninasmat!
(kan ej kombineras med andra koder och ej på kampanjvaror), gäller tom v33
McZoo Allan & Jackie Elefanter Clotted Cream fudge - Gardiner's of Scotland
Produktinfo
200 gram Clotted Cream fudge om levereras i en designad plåtburk av Steven Brown med motiv av elefanten som är ett av konstnären Stevens favoritdjur. De är verkligen speciella och vi måste se till att vi skyddar dessa älskvärda djur. Allan & Jackie och deras familj är en sammansvetsad flock, de är intelligenta och snälla, men även hårda och skyddande. Dessa färgglada elefanter gör allt för vem som helst och speciellt för familjen.
Clotted Cream är en traditionellt engelsk tjock grädde som ofta används som desserttillbehör till exempelvis Scones. Gör sig även utmärkt i fudge!
Innehåller: 200 g
Ursprung: Skottland
Originaltitel: Allan & Jackie McZoo Clotted cream fudge, Gardiner's of Scotland
Ingredienser: Socker, glukossirap, sötad kondenserad SKUMMJÖLK, palmolja*, CLOTTED CREAM (MJÖLK) (6,7 %), vaniljarom, salt. *Från certifierat hållbara livsmedelskällor. Förvaras svalt och torrt.
Innehåller inga härdade oljor eller fetter.
Förvaras torrt och svalt.
Näringsvärde per 100 g:
Energi 1839 kJ / 437 kcal
Fett 13,6 g
varav mättat fett 9,1 g
Kolhydrater 76,8 g
varav sockerarter 70,2 g
Fiber 0 g
Protein 1,8 g
Salt 0,1 g
Recension
Varumärke
Gardiners of Scotland tillverkat kvalitetsfudge och annan konfekt sedan 1949 och har vunnit många utmärkelser för det ljuvliga innehållet med det vackra utseendet på förpackningarna.
Välkända skotska single malt whiskysorter finns som smakgivare i deras underbara fudge och allt förpackas i vackra plåtburkar.
Prishistorik
Bäst före
- Kortast bäst före i lager: 3/3-2026
Recensioner
-
Varumärke: Gardiners of Scotland200 gram blandad mix av handgjord fudge i smakerna havssalt & karamell, vanil...Tillfälligt slut99,00 kr
-
Varumärke: Lakrids By Bülow - glutenfri lakrits/lakrids(bf 29/5-25) 125 gram mjuk sötlakrits med mjölkchoklad och lakritspulverTillfälligt slutSänkt pris pga kort datum, ät snart20,00 kr(Ord. Pris: 95,00 kr)
-
Varumärke: Omnom chocolate / chokladIsländsk mjölkchoklad kola och karamellkrispTillfälligt slut79,00 kr
-
Varumärke: Bolcheværk / Bolchevärk sockerfria karameller100 gram syrlig kiwi kombinerat med salmiaklakrits som är rullat i lakritspulverTillfälligt slutfrån 75,00 kr
-
Varumärke: Haupt Lakrits1000 gram extra långa bitar av lakrits- och salmiakkräm omgiven av salmiaklak...Slut hos leverantör har inte ännu något leveransdatum. Klicka gärna på bevaka knappen så skickar vi ett mail när vi vet mer.från 179,00 kr